Кейтай денуа и японската култура на мобилни комуникации
Разработка към курса Увод в японистиката при доцент д-р Нако Стефанов
на
Силвия Иванова Георгиева
Специалност Японистика, I курс, Фак. № 80236
Факултет по класически и нови филологии
Софийски университет „Св. Климент Охридски”
Съдържание:
Увод
Етимология на термина кейтай и особености на неговата употреба
Кратка история на въвеждането на кейтай в младежката култура
История на кейтай
Особености на кейтай в ежедневната култура
Напредък на Япония в мобилните технологии
Увод
С настоящата разработка ще се стремя да изложа основните характеристики на силно разпространената в момента култура на използването на мобилни телефони в Япония. Това изложение ще включва кратка история на феномена, зароден в началото на 90-те години в страната, базовите елементи и особености на тази култура днес и какво влияние оказва в японското общество, както и размишления върху напредналостта на Япония в областта на мобилните комуникации и разглеждането и като технологична страна по света.
От 90-те години на ХХ век до сега мобилните телефони в Япония са неизменна част от ежедневието на градския човек. На японски мобилните телефони се наричат кейтай деануа, буквално „портативни телефони”, и най-често са наричани просто кейтай. Голяма част от населението на Япония притежава клетъчни телефони. Докъм май 2008 31,3% от учениците в начално училище и 57,6% от учениците в основно училище притежават кейтай, като много от тях използват достъпа до интернет чрез тях. Това високо ниво на разпространение и особеностите на тяхната употреба водят до развитието на култура на мобилни телефони, или така наречената „кейтай култура”.
Етимология на термина кейтай и особености на неговата употреба
Японският термин за мобилен телефон - кейтай денуа, извиква асоцияция не с техническа способност или свобода на движение, а интимност и преносимост , определящи личен аксесоар,...